Najczęściej popełniane błędy przy budowie domu

Data dodania: 15.11.2016


Znalezienie odpowiedniej działki i projektu, współpraca z architektem czy kierownikiem budowy, potyczki z bankiem w sprawie kredytu, a w końcu wykańczanie wnętrza… To tylko kilka z etapów budowy domy, przez które musi przebrnąć każdy inwestor. Niestety w każdej fazie tego trudnego procesu może go spotkać wiele nieoczekiwanych problemów, z których część może wynikać z niewiedzy lub braku doświadczenia na tym polu. Oto najczęściej popełniane błędy przy budowie domu.

Nieprawidłowe adaptacje projektu

Większość osób, które zaczyna swoją przygodę z realizacją wizji własnego domu wybiera gotowe projekty z katalogów. Jest to rozwiązanie nieco bardziej przyjazne dla portfela inwestora, a ilość propozycji pozwala na znalezienie koncepcji, która będzie w dość dużym stopniu zadowalać przyszłych właścicieli nieruchomości.

Projekt gotowy i tak musi trafić w ręce architekta, który wprowadzi adaptacje, głównie te, wynikające z warunków technicznych działki budowlanej, na której ma być realizowany. Ale dla inwestora to też okazja na innego rodzaju modyfikacje, które dostosują projekt z katalogu do jego indywidualnych potrzeb. Niestety zdarzają się z tym problemy – jakiekolwiek niedopatrzenia względem konstrukcji czy warunków zabudowy mogą być dla inwestora nie tylko przykrym zaskoczeniem, ale często niosą ze sobą konkretne koszty.

Maszyny stolarskie

Niedopilnowanie formalności

Sam projekt architektoniczny to nie jedyne pole do popisu dla niedopełnienia spraw formalnych. Od badań geodezyjnych, przez pozwolenie na budowę, ekspertyzy specjalistów, aż po dziennik budowy – z każdym z tych dokumentów wiążą się określone procedury, których prywatny inwestor nie zawsze jest w pełni świadomy. A warto dodać, że spis dokumentów formalnych związanych z budową domu jest o wiele dłuższy niż kilka wymienionych tu przykładów.

G2 TEAM

Nieodpowiednie rozplanowanie budżetu

Prace trwają w najlepsze, końca budowy nie widać, a nam powoli kończą się środki finansowe? Niestety to dość częsty kłopot, który wynika z niedoszacowania kosztów budowy domu. Planując budżet warto uwzględnić pulę na różnego rodzaju nieplanowane wydatki. Realizacja projektu domu jednorodzinnego zazwyczaj pochłania od 10 do 15% więcej środków, niż na początku planuje inwestor, więc warto być na to zawczasu przygotowanym.

Brak zabezpieczenia na przerwę w budowie

Czasami kwestie finansowe, ale nie tylko one, sprawiają, że inwestor musi zarządzić przerwę w prowadzeniu prac budowlanych. Na przykład nie wszystkie roboty na budowie mogą być prowadzone zimą czy późną jesienią, kiedy temperatura znacznie spada. W zależności od tego, na jakim stopniu zaawansowania staną prace, budowa musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Jeżeli ekipa pracująca przy budowie domu o to nie zadba, powrót do pracy może być nie tylko kłopotliwy, ale czasem wręcz niemożliwy. Należy pamiętać o zabezpieczeniu samej konstrukcji (żeby uniknąć chociażby zawilgocenia ścian fundamentowych), jak i materiałów budowlanych.

Sposób na bezpieczną budowę nowoczesnego domu, bez zbędnych nerwów? Sprawdź ofertę TLS Developer.

Apartamenty w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem

Auto folieren NRW