Budowa domu – jak wyglądają etapy prac budowlanych?

Data dodania: 29.06.2016


Etap projektowania naszych wymarzonych czterech katów jest momentem, w którym architekt stara się przelać na papier wszystkie życzenia i wymagania inwestora, związane z konkretną inwestycją. Ale kiedy prace wkraczają w fazę realnej budowy inwestor widzi na własne oczy, jak jego idealny dom staje się rzeczywistością. Przyjrzyjmy się jak w praktyce wyglądają poszczególne etapy budowy domu.

Stan zerowy

Na tym etapie wykonywane są pierwsze prace, które w większości służą raczej przygotowaniu działki do konkretnych robót, których wizualny efekt będziemy mogli podziwiać. Przede wszystkim trzeba wyrównać teren działki, na której następnie geodeta może wytyczyć położenie domu zgodnie z założeniami projektowymi. W tej fazie następują także takie roboty jak wykonanie przejść instalacji, izolacji przeciwwodnej i termicznej ścian fundamentowych oraz zalanie fundamentów. Budowa domu w na tym etapie ogranicza się między innymi do wykończenia ścian fundamentowych, piwnicy i instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Stan surowy otwarty

Kolejna faza to budowa domu do stanu surowego otwartego, a więc budynku, który ma już dach, a także takie elementy jak: ściany nośne, strop nad parterem, schody wewnętrzne (jeśli projekt zakłada budowę schodów o konstrukcji betonowej) czy kominy.

Domy Kołobrzeg

Stan surowy zamknięty

Dopełnieniem poprzedniego etapu jest faza surowa zamknięta, w której budowa domu zakłada domknięcie bryły budynku przez montaż drzwi zewnętrznych, okien, parapetów czy bramy garażowej, jeśli jest ona częścią projektu domu.

Warto pamiętać, że pojęcie stanu surowego nie jest uregulowane w Prawie budowlanym, a więc zakres prac w ramach konkretnego etapu jest uzależniony od szczegółów umowy zawartej z deweloperem.

Stan deweloperski

Wchodząc do domu w stanie deweloperskim można oczekiwać zgoła innych efektów, w zależności od tego, jaki zakres prac przyjmuje konkretny deweloper. Zwyczajowo jednak w tej fazie dom ma już ocieplone ściany, wykonane tynki i wylewki, a czasami także tak zwany biały montaż, czyli instalacja armatury łazienkowej. Krótko mówiąc, budowa domu jako taka jest w dużej mierze zakończona, a właścicielowi pozostaje wykończenie wnętrz, malowanie ścian czy układanie podłóg.

Stan pod klucz

Stan deweloperski wymaga od właściciela nakładu pracy w postaci wykończenia wnętrza, natomiast dom pod klucz nadaje się do zamieszkania od zaraz. Warto więc pomyśleć czy bardziej zależy nam na wykończeniu domu na własną rękę, zgodnie ze swoimi preferencjami czy też zawierzymy w tej kwestii architektom wnętrz, którzy pracują z deweloperami.  


Polecamy: www.tlsdeveloper.pl/ oraz  drewno-schody-projekt.pl