Budowa domu systemem gospodarczym w pigułce

Data dodania: 09.03.2017


Proces budowlany wymaga wiele zaangażowania i środków finansowych, ale to nie wszystko. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności fachowców trudno wyobrazić sobie, żeby powstał jakikolwiek udany budynek. Jednak profesjonalne podejście w temacie budowy domów nie zawsze musi oznaczać współpracę z deweloperem – wiele osób decyduje się, dosłownie, wziąć sprawy w swoje ręce. Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym i co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Co to jest budowa systemem gospodarczym

Czym właściwie jest proces budowy domu systemem gospodarczym? W dużym uproszczeniu polega on na tym, że inwestor samodzielnie organizuje cały cykl inwestycji. W praktyce osoba, która w przyszłości stanie się właścicielem nieruchomości pełni rolę koordynatora na każdym etapie prac. Oczywiście do wykonania robót budowlanych czy wykończeniowych, a także nadzoru budowy, inwestor powinien zaangażować wykwalifikowanych specjalistów.

W ramach budowy domu systemem gospodarczym inwestor bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z tym procesem – nie tylko od strony praktycznej, ale też pod względem formalnym. Oznacza to konieczność dbania o wszelkie pozwolenia, zakup materiałów budowlanych czy zaangażowanie w prace ekip podwykonawczych.

Wszystko w rękach inwestora

Bez wątpienia budowa systemem gospodarczym pozwala inwestorowi na większą kontrolę nad całym procesem. W porównaniu do zakupu domu od dewelopera, na przykład TLS Developer, przyszły właściciel nieruchomości samodzielnie podejmuje decyzje o harmonogramie prac, o zakresie prowadzonych robót oraz o zatrudnianiu konkretnych podwykonawców. Jedynym ograniczeniem są przepisy prawa budowlanego.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Budowa domu systemem gospodarczym jest często opisywana jako rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Rzeczywiście z budżetu odpadają wydatki takie jak marża dla dewelopera czy ryzyko kar finansowych, jakie wynikają z umowy deweloperskiej. Dzięki całkowitej swobodzie w kwestii doboru podwykonawców inwestor może szukać takiej ekipy budowlanej, która zaoferuje najbardziej konkurencyjne stawki.

Zagrożenia budowy systemem gospodarczym

Jednak każdy medal ma dwie strony – jeśli inwestor nie posiada odpowiedniej wiedzy, paradoksalnie naraża się na większe wydatki. Mogą one wynikać z nieprawidłowego doboru materiałów, konieczności poprawek po błędnie przeprowadzonych pracach, czy zapłaty kar za budowę niezgodnie z przepisami.

Bywa więc, że zakup domu od dewelopera może ostatecznie okazać się rozwiązaniem bardziej korzystnym finansowo. Warto przed podjęciem decyzji porównać planowane wydatki, ale także czas poświęcony inwestycji, jaki jest związany z systemem gospodarczym i skonfrontować go z ofertą deweloperów, jak TLS Developer.

Inwestowanie w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem