Działka pod budowę domu

Data dodania: 31.07.2017


Decyzja o budowie domu pociąga za sobą szerek konsekwencji oraz narzuca nam pewien schemat działania. Jedną z czynności, jakie musimy wykonać jest wybór działki budowlanej. Jest to pierwszy krok na naszej drodze do budowy jakiegokolwiek obiektu architektonicznego. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się działka pod budowę domu.

Najważniejszym aspektem podczas wyboru miejsca pod budowę domu jest lokalizacja działki budowlanej. Decyduje ona między innymi o koszcie zakupu gruntów pod budowę - im bliżej miasta, a także ważnych szlaków komunikacyjnych, tym wartość działek jest większa. W granicach miasta ceny są bardzo wysokie i niejednokrotnie przewyższają koszt budowy domu.

Apartamenty z widokiem na morze sprzedaż

Wybierając lokalizację powinniśmy też wziąć pod uwagę rozwój danej okolicy. Może się okazać, że z czasem kupna działki zostały podjęte plany budowy innych obiektów architektonucznych w okolicy, przykładowo osiedla, lotniska lub dróg samochodowych, autostrad, obwodnic. W takim przypadku, albo dokonujemy inwestycji, albo z niej rezygnujemy, tymsamym podejmując się poszukiwań innego miesca. Pośrednie rozwiązania w takiej sytuacji nie istnieją.

Maszyny CNC

Wybierając działkę pod budowę domu musimy wziąć też pod uwagę stan dróg dojazdowych. Budując się poza miastem, z dala od osiedli zyskujemy spokój, jednak tymsamym ponosimy koszty związane z codziennymi dojazdami ekipy budowlanej razem z materiałami. Może się tak zdarzyć, że wybrane przez nas miejsce jest położone z dala od drogi dojazdowej. W takiej sytuacji ekipa budowlana będzie musiała sama wyznaczyć oraz utwardzić drogę dojazdową do miejsca budowy.

Innym bardzo ważnym aspektem podczas wyboru dziąłki jest jej minimalna wielkość. Prawo budowlane nie stawia ograniczeń dotyczących wielkości działki budowlanej, jednak insteją one w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, z którym obowiązkowo musimy się zapoznać. Oprócz minimalnej wielkości działki gmina może określić minimalną odległość domu od drogi lub maksymalną powierzchnię zabudowy. Mogą pojawić się też inne ograniczenia, dotyczące przykładowo kątu nachylenia dachu lub ogólnego wyglądu budynku.

Wybierając małą działkę pod budowę domu musimy mieć na uwadze fakt, że istnieją też wymogi odnośnie minimalnej odległości granicy budynku oraz szamba od granicy działki. Problemy mogą pojawić się, gdy działka ma niestandardowe wymiary, wtedy musimy przygotować projekt pod zamówienie, co może zwiększyć koszty. Jednak współpracując z firmami takimi jak TLS Developer nie musimy się martwić wymiarami działki oraz innymi formalnościami zwiazanymi z wyborem działki pod zabudowę. Nawet jeśli budowa odbywa się na naszej działce.

Czy warto kupić apartament nad morzem?

Czy apartament nad morzem będzie dobrą inwestycją funduszy?