Gotowy projekt domu – jak wybrać i co można zmienić

Data dodania: 29.06.2016


Kupno i budowa domów to ogromne przedsięwzięcie dla każdego człowieka. Najczęściej taka inwestycja jest poprzedzona latami planowania, oszczędzania i fantazjowania o wizji domu idealnego. Ostatecznie stojąc przed wyborem: budowa domu na własną rękę czy kupno od dewelopera, okazuje się, że właśnie biuro deweloperskie może nam pomóc w realizacji marzenia o własnych czterech kątach, proponując gotowe projekty domów. Czym kierować się przy wyborze i co można zmodyfikować w takim projekcie?

Gotowe projekty katalogowe to przygotowane z myślą o prostym terenie zabudowy kompleksowe koncepcje architektoniczne, które zawierają komplet dokumentacji związanej z budową domu, a więc oprócz projektu architektonicznego będą to plany konstrukcyjne czy instalacyjne. Czasami można się spotkać z dołączeniem do dokumentacji proponowanych aranżacji wykończenia wnętrz domu.

W praktyce takie gotowe projekty wymagają adaptacji, aby w jak największym stopniu odpowiadać wymaganiom klienta, czyli inwestora. Dobry deweloper, który posiada stosowne zaplecze inżynierów architektury i budownictwa powinien oferować właśnie taką możliwość. Zazwyczaj przy adaptacji projektu przed budową domu w grę wchodzą takie modyfikacje jak: zmiana wymiarów fundamentów (jeśli zachodzi potrzeba dostosowania ich do konkretnych warunków gruntowych na działce budowlanej), zmiana położenia ścian działowych, drzwi czy okien lub kolorystyki i wykończenia elewacji oraz materiałów wykończeniowych. Tego typu zmiany są możliwe, o ile ich wprowadzenie nie wpłynie na zmianę parametrów i zgodność z różnego rodzaj normami i przepisami budowlanymi.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze projektu? Podstawową kwestią jest powierzchnia użytkowa domu – należy zastanowić się jaki metraż będzie nam odpowiadał dzisiaj, ale także w przyszłości, kiedy na przykład zdecydujemy się na powiększenie rodziny.  Duży wpływ na energooszczędność domu na ilość kondygnacji. Domy jednopiętrowe uznawane są za konstrukcje, w których można wykonać najbardziej szczelną izolację termiczną, co w eksploatacji oznacza po prostu obniżone koszty ogrzewania i zużycia energii.

Z perspektywy wygody codziennego życia przy budowie domu powinniśmy także przyjrzeć się planowanemu zagospodarowaniu pomieszczeń na projekcie. Chodzi o to czy planowana aranżacja przestrzeni i wnętrza domu będzie nam odpowiadała pod względem funkcjonalnym – czy rozkład takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka względem siebie uznajemy za komfortowy oraz czy projekt domu wykorzystuje położenie według stron świata.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl