Kupno domu od dewelopera – czy warto?

Data dodania: 29.06.2016


Budowa własnego domu to długa, często frustrująca droga, która, delikatnie mówiąc, nie jest usłana różami. Ale wielu przyszłych właścicieli zaciska zęby mając w świadomości wizje swojego idealnego domu i na własną rękę mierzy się z kolejnymi etapami budowy domu. Alternatywą dla takiej samotnej batalii jest zakup domu od dewelopera – jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Zakładając, że prywatny inwestor zainteresowany budową swojego idealnego domu nie jest jednocześnie specjalistą w dziedzinie architektury i budownictwa wydaje się oczywiste, że wybór współpracy z deweloperem jest po prostu jedynym logicznym rozwiązaniem.    

W kontekście rozważania zakupu domu od dewelopera na pewno wcześniej czy później pojawi się pojęcie budowy domu w stanie deweloperskim. Nie jest to termin, który pojawia się w jakichkolwiek zapisach Prawa budowlanego, więc w razie jakichkolwiek niejasności nie można powołać się na normy prawne. Jego szczegółowe znaczenie zazwyczaj jest ustalane w umowie deweloperskiej, jaką przyszły właściciel domu zawiera z deweloperem. Przyjmuje się jednak, że dom w stanie deweloperskim powinien być doprowadzony do tak zwanego stanu surowego zamkniętego, a ponadto mieć wykonane tynki, wylewki i rozprowadzone wszystkie instalacje. W zależności od przyjętego standardu można się spodziewać również białego montażu, czyli instalacji armatury łazienkowej lub montażu drzwi wewnętrznych. Ogólny stan wnętrza domu pozwala więc na rozpoczęcie dowolnych prac wykończeniowych, zgodnie z indywidualnymi preferencjami mieszkańców. Jest to ogromna zaleta w oczach tych którzy mają już określoną wizję wnętrza i chcą ją zrealizować we własnym zakresie, lecz obawiają się nadzorowania poważnych prac budowlanych, od fundamentów do elewacji budynku, na których zwyczajnie się nie znają.

Decydując się na kupno domu od dewelopera często kupujemy gotowy produkt – możemy na własne oczy zobaczyć efekty prac budowlanych i ocenić czy jest on dla nas zadowalający. Najczęściej deweloper może się już pochwalić portfolio zrealizowanych inwestycji, więc odpada element niemiłego zaskoczenia finalnym efektem prac. Jednak z związku z takim gotowym produktem często pojawiają się zarzuty odnośnie tego, że dom, jaki zaoferuje nam deweloper może nam nie odpowiadać pod względem projektowym. Tym nie należy się martwić, bo dobra firma deweloperska jest otwarta na adaptacje projektów zgodnie z indywidualnymi życzeniami klienta.

Deweloper bierze także na siebie wszystkie formalności, jakie niesie ze sobą budowa domów. Dla właściciela oznacza to głównie oszczędność nerwów i czasu – ten drugi zyskujemy także dzięki temu, że to deweloper nadzoruje wykonywanie kolejnych etapów prac budowy domu, więc my nie musimy się tym martwić.

Najczęściej wymienianą wadą, z jaką inwestorzy mają do czynienia przy zakupie domu od dewelopera są wyższe koszty, w porównaniu do tych, jakie ponieśliby budując go we własnym zakresie. Ostatecznie jednak, jeśli podczas budowy domu napotkamy na jakiekolwiek problemy mogą nas one kosztować nie tylko więcej nakładów finansowych, ale także stresu i nerwów.