Dom parterowy czy z poddaszem – który lepszy, który tańszy?

Data dodania: 14.07.2016


Wielu inwestorów zaczynając swoją przygodę z budową domu zastanawia się jaki projekt domu najlepiej będzie odpowiadał ich potrzebom. Jednym z głównych czynników, przy wyborze projektu jest ilość kondygnacji i konstrukcja. Kiedy lepiej zdecydować się na budowę domu parterowego, a dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie dom z poddaszem użytkowym? Która inwestycja jest bardziej kosztowna?

Dom parterowy

Klasyczne domy o jednej kondygnacji mają szerokie grono wielbicieli – nie bez powodu. Jak wynika z doświadczenia specjalistów z TLS Developer, przede wszystkim są to konstrukcje wyjątkowo komfortowe dla wszystkich lokatorów, bez względu na wiek, stan zdrowia czy ogólną sprawność. Wszystkie pomieszczenia ulokowane są na jednym poziomie, co przekłada się także na lepszy dostęp do ogrodu, praktycznie z każdego miejsca w domu. Dom parterowy to w końcu pomieszczenia o stałej wysokości i brak skosów, które sprawiają ogromne problemy z aranżacją.

Jednak, żeby zrealizować taki projekt niezbędna jest działka budowlana o odpowiednio dużej powierzchni, która pozwoli umieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia na jednej kondygnacji. Oprócz tego domy parterowe z uwagi na swoją rozłożystą konstrukcję wykazują nieco gorsze parametry izolacji termicznej, co bezpośrednio wpływa na większe zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Dom z poddaszem użytkowym

Eksperci budownictwa zgodnie wskazują, że domy piętrowe należą do konstrukcji bardziej energooszczędnych. Wszystko za sprawą zwartej bryły i optymalnego rozprowadzenia instalacji, która przy odpowiednich parametrach izolacji termicznej pozwala na znaczące oszczędności energii cieplnej. Ale popularność takich projektów wynika najczęściej z możliwości budowy domu o zadowalającej powierzchni użytkowej na stosunkowo niewielkiej działce budowlanej. Architekci wnętrz TLS Developer dodają, że podział pomieszczeń na dwa piętra pozwala łatwo wydzielić strefę otwartą od prywatnej.

Z drugiej strony konieczność montażu schodów może sprawiać problemy niektórym mieszkańcom i izolować ich od reszty domowników. Na niekorzyść domu z poddaszem przemawia też trudna do samodzielnego wykończenia przestrzeń ze skosami.

dom-nowoczesny-deweloper-tls-szczecin

zdjęcie: tlsdeveloper.pl

Koszty budowy

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, budowa domu parterowego zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami. Wynika to głównie z większych nakładów na wykonanie fundamentów i dachu, przede wszystkim z uwagi na większą powierzchnię obu elementów. Jeżeli dodatkowo realizujemy projekt z podpiwniczeniem koszty jeszcze bardziej idą w górę. Z drugiej strony w przypadku domów z poddaszem trzeba wziąć pod uwagę konieczność montażu schodów wewnętrznych czy okien połaciowych, które mogą wyrównać różnice powstałe w trakcie budowy.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, co przekłada się na podobną liczbę zwolenników takich projektów. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie argumenty „za” i „przeciw” i skonsultować swoje potrzeby i możliwości z zespołem architektów i inżynierów (polecamy tlsdeveloper.pl).


Polecamy też: szczecin-schody24.pl

mercedes sl bodykit