Projekt gotowy czy na zamówienie?

Data dodania: 30.12.2016


 

Zanim inwestor rozpocznie budowę domu, najpierw sporządza szczegółowy kosztorys, aby mieć pewność, że nie będzie musiał w połowie przerwać przedsięwzięcia. Potrzeba oszczędzania jest niekiedy tak duża, że jedna z ważniejszych decyzji, a więc wybór projektu domu, podejmowana jest ze względu na finanse. Takiego wyboru bardzo często później się żałuje, jednak nie jest jednoznacznie powiedziane, że to złe rozwiązanie. Jak powinno być najlepiej: projekt gotowy czy na zamówienie?

Sprawdź ofertę: Deweloper Szczecin

Wspomniana już kwestia finansów jest dla niektórych kluczowym kryterium. Skoro tak, przyjrzyjmy się tej sprawie bliżej. Koszt gotowego projektu to średnio 2-3 tys. zł, choć można znaleźć nawet tańsze oferty. Natomiast najniższa cena projektu na zamówienie zbliżona jest raczej do 10 tys. zł, a górnej granicy właściwie nie ma. Z pozoru wygląda, że jest to duża różnica, ale jeśli weźmiemy pod uwagę koszt całości inwestycji, a więc 300-500 tys. zł, okaże się, że w tej skali ceny są na podobnym poziomie. Ponadto niektórzy inwestorzy, kupując gotowy projekt, nie zdają sobie sprawy, że czekają ich kolejne wydatki, takie jak adaptacja projektu. W zależności od położenia działki, jej ukształtowania i stanu uzbrojenia, koszt adaptacji może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wobec takich okoliczności trzeba przemyśleć, czy faktycznie kupno projektu gotowego będzie znaczącą oszczędnością.

Winter Holztechnik

Widzimy, że cena to wcale nie jest największy atut gotowego projektu. Natomiast niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość kontaktu z innymi inwestorami, którzy podobną budowę mają za sobą (sprawdź: budowa domów Szczecin). Kiedy będziemy rozważać projekt, jego autorzy mogą nas skontaktować z ludźmi (oczywiście za ich zgodą), którzy zdecydowali się na niego przed nami. Podzielą się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o wadach i zaletach tego projektu, opowiedzą, jak wygląda budowa w praktyce i czy oszacowany kosztorys pokrywa się z rzeczywistością. Przeglądając katalogi z projektami, możemy od razu zobaczyć wizualizacje elewacji, niekiedy zamieszczane są prawdziwe fotografie zrealizowanych inwestycji. Dzięki temu widzimy od razu, jak może wyglądać nasz przyszły dom.

Jeśli decydujemy się na projekt gotowy, możemy też rozważyć kupno budynku od dewelopera (zobacz: Deweloper Szczecin). Jeśli nie zależy nam na indywidualnym projekcie i nie przeszkadza powtarzalność wykonania, w ten sposób możemy szybciej i taniej wejść w posiadanie własnego lokum. Natomiast jeśli chcemy mieć dom dostosowany do indywidualnych potrzeb, polecamy wybór projektu na zamówienie – a jego koszty na pewno zwrócą się w przyszłości.